יוקר המחיה?

מאת: משה שמש
יועץ אסטרטגי ומלווה שיווקי

המהפכה החברתית והמחאה הצרכנית שהחלה בקיץ 2011 בישראל יוצרת בהדרגה צרכן ישראלי חדש. הצרכן המשוחרר מכבלי המותגים ,זה לגיטימי לקנות מוצר פונקציונלי ולא מותג אמוציונלי. המהפכה הצרכנית סללה את הדרך למהפכה חדשה סטייל עכשווי וזול.

מעמד הביניים הצביע ברגליים אל מול מותגי הענק

המהפכה החברתית והמחאה הצרכנית האיצו את תהליך הלגטימיות של הצרכן המשוחרר. שמשתחרר מתכתיבי הטרנדיות הנחשקות, העדכניות, החדשנות שמכתיבים מותגי העל, מול הצרכן הכבול שמחובר למותגי העל ומשלם על כך.

שנת 2011 תיזכר כשנה בה מעמד הביניים החל להצביע ברגליים. הוא יצא להפגנות ולא הלך בראש מורם וכיס מצומק למקדשי המותגים בקניונים הממוזגים הוא כבר לא ממהר לשלוף את הארנק ולהיחנק.

איכות גבוהה, מחיר נמוך

המגמה משתנה מעיד דורון בן-חמו מנהל ובעלים סטוצ'י מודיעין חברה יבואנית המייצגת מותגי אופנה בתחום ההלבשה והאקססוריז  הפועלת מזה 20 .

כיום אנשים מחפשים איכות גבוהה במחיר נמוך המותג פחות מעניין אותם , לקוחות יודעים שכל החברות ממותגי על ועד נון ברנדס מיוצרים בסין , מאותו מפעל ענק מייצרים את אותם מוצרים, רק הטיקט משתנה, לקוחות למדו להבחין בעיצוב עדכני, איכות בד גבוהה, תפירה איכותית, גימורים מעולים ולקנות פחות בכ70 אחוז ממותגי העל.

באופטיקה? לאנשים היו מתרחבים האישונים ממותגי על

מאיר בן- ורון בעל חנות אופטיקה איכותית במודיעין מספר עד לפני כשנתיים לאנשים היו לאנשים מתרחבים האישונים רק מלראות על עצמם זוג משקפי שמש או ראיה של מותג על איטלקי ,צרפתי וכו

 היום זה טרנדי ללכת לקלינקה מקצועית המעניקה פתרונות אופטומטרים מקצועיים והקניה  היא למשקפיים איכותיות, מעוצבות ולא ממותגות, אנשים אומרים לי בפה מלא  – לא משנה לי המותג משנה לי איכות המסגרת וטיב העדשה,. להפך הטרנד היום לנפנף במשקפיים איכותיות לא ממותגות הזהות למשקפיים ממותגות ולשלם פחות בעד 70 אחוז  מסכם מאיר בן ורון

קונים פונקציונאלי לא שופוני

הלגיטימיות של לקנות מותג יקר, הכי טוב, הכי מעודכן מתחלפת בלקנות פונקציונלי איכותי.

ראוותנות, הפגנת יכולת, תופעת השופוני זזה הצידה הן בקרב מעמד הביניים בישראל ואפילו בקרב הטייקונים

המגמה לעתיד

האנג'נדה של הצרכן הישראלי החדש מקרב מעמד הביניים היא לחפש "זול בסטייל" אם עד לפני המחאה החברתית זול היה החיסרון ומעמד הביניים התבייש לומר את המחיר. כיום ה – SAY לומר "עשיתי עסקה טובה תראה את המוצר ובאיזה מחיר".

רשתות אופנה, ביגוד הנעלה יצטרכו להשקיע בדימוי עכשווי, עיצובים מתקדמים, חווית קניה טובה, איכות מוצר סבירה במחיר נמוך "וליו פור מאני", הלקוח המשוחרר מצידו יבין שבגדים או נעליים נשכחים בארון אחרי 2 עונות ואף צרכן לא מצפה מהחולצה לעבור 30 כביסות – המשימה מתבהרת עיקר ההשקעה הפרסומית מכוננת לרשתות חברתיות, השקעה במועודני לקוחות המנוהלים בדיגיטל,

איקאה ו H&M פיצחו את השיטה סטייל וזול

השווקים הן באיקיאה והן H&M  פיצחו את הנוסחה סטייל עכשווי ובזול – חברות ישראליות יצטרכו לפצח את הצרכן הישראלי המשוחרר ולהתאים את עצמן לעידן בו הנון ברנד הוא המותג החדש.

אנשים טסים לחו"ל בגאווה במותגי הלאו קוסט כאיזי ג'טוורזאייר ואפילו אל על השיקה בחודש נובמבר 2013 מותג לואו קוסט בשם אפ.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים

עוד בנושא

דילוג לתוכן